Lpg’li Araç da Nelere Dikkat Edilmeli ?

By | Aralık 12, 2016
Lpg'li Araç Kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Lpg’li Araç Kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Bugün sizlere kazasız, belasız nasıl Lpg’li Araç kullanılır bunun hakkında püf noktalara değineceğim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Lpg’li Araç , dizel araçlar gibi performans vermeyecektir. Veyahut benzinli araçlar kadar performans vermeyecektir. Ayrıca kapalı otoparklara Lpg’li Araç lar alınmamaktadır. Ayrıca eğer lpg taktırırken simi lpg taktırır iseniz aracın bagajına lastik koyamayacaksınız ve araç bagaj kapasitesi oldukça düşecektir.

  • İlk olarak değineceğimiz püf nokta : Aracımın lpg tankının %15 %20 boş olması güvenlik açısından önemlidir. Eğer siz aracınız daha fazla yakıt alsın diye aracı zorlar veya şamandıraya fazla basınç uygular iseniz, Hem şamandırayı bozabilir hemde aracın ve kendinizin güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz. Bu yüzden Aracınızı ve kendinizi tehlikeye atmamak için lpg tankını tam doldurmamalı ve lpg tankını fazla zorlamamalısınız.
  • Kaliteli yerlerden lpg dolumları yapılmalıdır. Aksi takdirde lpg tankında tıkanmalar, şamandırada bozulmalar yapabilir.  Ayrıca ucuz diye bilinmedik markalardan alınan lpg ler hem daha az gitmekte yani daha az yol almaktasınız hemde şamandıra ve lpg tankının işlevini bozmaktadır.
  • Lpg bakım larını kesinlikle yaptırmalısınız. Aksi taktirde ufak bir ücretten kaçmaya kalkarken çok daha büyük ücretlere tabi tutulabilirsiniz.
  • Sabahları aracınızı çalıştırırken benzinle çalıştırmaya özen gösterin çünkü lpg sıvı değildir gaz halindedir. Bunun sıvı yakıta dönmesi için motorun belli bir ısıda olması gerekmektedir.
  • Eğer yol esnasında aracınızda gaz kokusu geliyor ise, Kaçak olabileceği ihtimali üzerinde durulmalı ve hızlı bir şekilde kontrol edilmeli hatta aracınızı çekici ile götürmelisiniz. Aksi halde canınıza ve malınıza büyük zararlar doğurabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir