Egzoz Emisyonu Nedir, Nasıl Yapılır ?

By | Aralık 10, 2016

Bilindiği üzere araç muayenelerin olmazsa olmazlarından biride Egzoz Emisyon ölçümüdür. Wolkswagenin milyonlar kaybetmesine neden olan bir testtir.  Peki egzoz emisyonu nedir nasıl

Egzoz Emisyonu nedir ve nasıl yapılmaktadır. Bu sorularınıza cevap olacaz :)

Egzoz emisyonu nedir, ve nasıl yapılmaktadır.

yapılmaktadır. Testin sonucu nasıl çıkmalıdır ? Bugün size bu sorular hakkın da bilgi vereceğim. Egzoz emisyonunun nasıl yapıldığını ve ne işe yaradığını anlatacağım. O  zaman başlayalım:

Egzoz Emisyon nedir ? Önce bunu açıklayalım. Egzoz gazı emisyonu araçların havaya saldığı gaz miktarıdır. Bunun bir sınırı olmakla birlikte eğer o sınırı aracınız aşıyor ise ya aracınızın parçaları değiştirilir yada aracınız trafikten men edilir. Yani her araç muayeneden önce egzoz emisyon yapılmalıdır. Aksi halde aracınızı muayeneden geçiremezsiniz. Ayrıca trafikte egzoz emisyonu ruhsatınız veyahut Egzoz Emisyonu pullarınız yok ise ağır cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki  Egzoz Emisyonu ne zamanlar yapılmalıdır ?

Egzoz gazı emisyon ölçümü eğer aracınızı yeni almış iseniz ilk 3 yıl geçtikten sonraki sene yapılmalı ve ardından geçen her yılda bir kez yapılması zorunludur. Dediğim gibi aksi, hallerde büyük cezalara tabi tutulabilirsiniz. Peki Egzoz gazı emisyonu yaptırmak için hangi belgelere ihtiyacımız var ?

testi yaptırabilmek için yanımızda bazı belgeleri getirmiş olmamız gerekmektedir. Bu belgeler ise: tescil ve trafik belgesi, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı, nüfus cüzdanı(ya da pasaport, sürücü ehliyeti) Eğer yanınızda bu belgeler var ise egzoz emisyon testini yaptırabilirsiniz. Ayrıca aracınıza yapılan ek bakımlar yani aracınıza iyi bakarsanız düzenli bir şekilde tamir ettirirseniz egzoz emisyon gazı test sonuçları daha olumlu çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir