Araçların Kışlık Bakımları Nasıl Olmalıdır ?

By | Aralık 4, 2016

Kış ayları geldiği zaman trafik için alınması gereken bazı önlemler olmaktadır. Eğer bu önlemler alınmaz ise trafiği ve insan hayatını tehlikeye atarız. Bu yüzden sağlık, ekonomik, ve güvenlik için kış aylarına geldiğimiz zamanlar bazı önemler alınmalıdır. Ayrıca bu önlemleri almadığımız zamanlarda oldukça yüksek trafik cezaları gelebilmektedir. Peki araçlar kışa nasıl hazırlanır ? Bu yazımda size araçlarınızı kışa nasıl hazırlayacağınızı ve kışlık bakımlarını nasıl yapacağınızı anlatacağım.

 • İlk olarak motorumuzu korumak kışın aşırı soğuklarında motorun çatlamaması için antifriz adı verilen maddelerden ekleme yapmamız lazım. Aksi taktirde motorumuz soğuktan çalışmayacak ve motora kalıcı hasarlar verecektir.
 • Diğer bir maddemiz ise karlı veya buzlu veyahut yağmurlu yollarda ani fren yapmamalı ve fren gereksinimi hissetmeyeceğimiz hızlarda seyir etmeliyiz. Aksi taktirde bir anda fren yapar isek araba kayacak ve direksiyon hakimiyetimizi kaybedecek böylece kazaya davetiye çıkaracaktır. Durulacağında veya fren yapılması gerektiğinde ise önceden durulacak yer hesaplanmalı ve yavaş yavaş pompalayarak fren yapılması gerekmektedir. Böylesi daha sağlıklı ve daha güvenilir olacaktır.
 • Bazı araçlarda kışın ıslak ve sulu olacağı için paslanmalar olabilir böyle olduğundada arabada büyük sorunlar çıkabilir her hangi bir tümsekte aracın karteli gibi önemli parçalarını kırabilir patlatabilirsiniz.  Bu yüzden önceden arabanın altı ziftlenmeli veyahut özel maddelerle sıvalanmalıdır.
 • Diğer bir önemli maddemiz ise araçların kapılarına vazelin gibi maddeler sürmek aksi halde kapılar aşırı soğuklarda donabilir ve araçlarınıza ulaşamayabilirsiniz.  Cam suları kesinlikle dolu ve donmayan sıvılar olmalıdır. Başka bir dikkat edeceğiniz husus arabanın kaloriferi ve klimasıdır. Klima gazları kontrol edilmeli eksik ise doldurulmalıdır.  Şunuda belirtmeden geçemeyeceğim. Klima gazı klima kullanılmaz ise azalır. Toplum içerisinde farklı şekilde geçmektedir kullanma yoksa klima gazı biter gibisinden bu görüş tamamen yanlıştır klima ne kadar çok çalıştırılırsa klima gazıda o derece fazla süre gidecektir.
 • Aracın çok soğuk havalarda el frenini çekili bırakmamak gereklidir. Aksi takdirde el freni donacak ve çözmek için oldukça uğraşacaksınız. Ya araç viteste bırakılmalı yada tekerleklerin önüne veya arkasına takoz konulması gerekir. Ayrıca donmuş bir elfrenini sıcak su veya saç kurutma makinaları ile biraz uğraştıktan sonra açabilirsiniz.
 • Diğer bir maddemiz ise temiz yakıt kullanmak eğer yakıtı temiz kullanırsak karbüratöre girecek toz ve kir olmaz ve yakıt kullamımız oldukça düşer ve karbüratör temizliğini aksatmamak gereklidir. Aksi halde karbüratöre girebilecek az bir su birikintisi motorun çalışmasını önleyecek çalışsa bile her gün donacağı için oldukça sıkıntı açacaktır. Karbüratör temizliği aksatılmamalıdır.
 • Kış aylarında elektrik kullanımınız oldukça artacaktır bu yüzden akü başları kontrol edilmeli, akünün asit oranı kontrol edilmeli ayrıca akü tam sarj edilmelidir. Aksi takdirde çok soğuk havalarda marj dinamonuz yeteri kadar elektrik alamayacak ve arabayı çalıştıracak performansı sağlamayacaktır.
 • Araçlarında asla eksik etmeyeceğiniz bazı aletler vardır özellikle kış ayları. Bu aletler: kürek,takoz,çekme halatı,tuz,reflektör,patinaj zinciri,tekerlek zinciri. Bunları her zaman bulundurmak zorundasınız. Hem sağlığınız güvenliğiniz ve diğer araç kullanıcılarının güvenliği için hemde trafik çevirmesine girer iseniz kış aylarında bunları aracınızda bulundurmadığınız için oldukça yüksek cezalara tabi tutulacaksınızdır.
 • Başka bir maddemiz ise yaz aylarında ayarlanan rölanti değerini kış aylarına göre ayarlamak. Çünkü arabayı çalıştırdığınızda motor – derecelerde olacağından dolayı araba ısınana kadar normal rölanti değerinizde araba stop eder. Ayrıca jikle değerleride ölçülmeli ve ayarları yapılmalıdır.
 • Dizel araçlara kışın biraz daha dikkat etmemiz gerekmektedir. Peki bunun sebebi nedir ? Dizel araçlarda kızdırma bujileri bulunur kış aylarına geldiğimizde kızdırma bujileri kontrol edilmeli eğer gerekirse yenileriyle değiştirilmelidir. Ayrıca dizel araçta 15 saniye üzeri marja basarsanız araç bujileri yakacak ve sizi ek masrafa sokacaktır.
 • En önemli maddemiz ise lastikler. Lastikler eğer kabak lastik yani dişleri eskimiş ve kullanımdan dolayı aşınmış ise onunla sakın olarak trafiğe çıkmayın hem kendi canınızı hem başkalarının canını tehlikeye atmış olursunuz. Ayrıca kar lastikleri pahalı alamıyorum diyorsanız kabak lastiklerle karda ve buzda kar lastiklerinden neredeyse %50 %60 daha fazla yakıt tüketimi olacaktır. Bu yüzden kar lastikleri olmadan kış aylarında lütfen trafiğe çıkmayınız. Eğer çok kar ve buz varsa kar lastiğide yeterli olmayacak ve zincir takmanız hem güvenlik hem yakıt tüketimi açısından oldukça sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir