Araç Muayenesinden Önce Nelere Dikkat Edilmeli ?

By | Aralık 4, 2016

Periyodik araç muayeneleri oldukça önemlidir hem kendi sağlığınız hem trafikteki diğer araç kullanıcılarının güvenliği ve sağlığı açısından araç bakımları periyodik bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca periyodik bakımlar yapılmaz ise oldukça yüksek cezai işlem uygulamaları vardır. Ayrıca muayenesi olmayan araçlar trafikten men edilmektedir. İlk muayenesiz çevirmeye girdiğinizde muayene ye girmeniz için bir hafta müsade edilir eğer siz aracınızın periyodik bakımlarını yaptırmaz ve muayeneye girmez iseniz tekrar gireceğiniz bir trafik çevirmesinde aracınız bağlanır ve hem çekme parası hemde otopark ücreti vermek zorunda kalırsınız bu yüzden hem güvenlik hem aracınızın performansı ve sağlığı hemde cebiniz için ceza yememek için aracın periyodik bakımlarını yaptırmalı ve aracı muayeneye sokmalısınız. Peki aracı muayene sokmadan önce ne gibi bakımlar yapmalıyım ? aracı ne tür bakımlara sokmalıyım ? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ? Bunları size hemen aşağıda açıklayacağım.

  • Zaman Ayırın: İnternetten veya telefonla alınan randevularda verilen süreler kesinlikle aracın muayene olacağı süreler değildir ve gelip muayene olacağınız yerden tekrar bir sıra almanız gerekmektedir. Bu yüzden iki saat lik bir zaman dilimi ayırıp sıra almanız sizin yararınıza olacaktır.
  • Borcunuz Var İse Ödeyin: Yeni kanunlara göre aracın üzerinde her hangi bir borç durumu var ise isterseniz muayene randevusu alın ancak muayeneye giremezsiniz. Bu yüzden aracın üzerinde bulunan bütün borçları ödeyin söylediğim gibi aksi halde muayeneye giremezsiniz.
  • Egzoz Emisyonu Yaptırın: Muayeneden önce egzoz emisyonu yaptırmalısınız aksi taktirde muayeneye yine giremezsiniz. Egzoz emisyonu tüvtürk muayene alanlarında yaptırılabilmektedir. Ayrıca eğer sanayide yaptırıp gelirseniz daha ucuza mal olacaktır. Bu yüzden muayene alanına erken gelmeniz gerekir.
  • Zorunlu Belgeler:  Muayene alanına gelirken aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve trafik sigortası yanınızda olmalıdır. Ayrıca aracınızda lpg gaz takılı ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir.
  • Aracın Size Ait Olduğu Bildiren Belge: Aracın size ait olduğunu bildiren bir belge yani ruhsatınızı getirmelisiniz. Eğer araç size ait değil ise aracın sahibinden vekalet almalı ve vekaleti getirmelisiniz.
  • Nakit Para Getirin: Tüm ödemeler nakittir. Kredi kartı veya çek ile gelirseniz muayene kabul edilmeyecektir. Egzoz emisyonuda dahil hepsi nakit çalışmaktadır.
  • Muayene Süresi Geciktirme: Eğer muayene süresini geciktirseniz fazla para ödersiniz. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca Muayene süresini1 ay geciktirseniz %5 daha fazla para ödeyeceksiniz. Muayene süresini 1 günde geçse 29 günde 1 ay sayılacaktır bu yüzden muayene süresini kesinlikle geçirmemek lazım. Fazla para ödememek için muayeneyi süresinde yaptırın.
  • Gerekli Ekipmanlar: Traktörler bisikletler ve motorsikletler hariç diğer araçların bir takım maddelere ihtiyacı vardır. Bunlar ise: 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı, Stepne gibi aletler gereklidir bunları eksikliğinde ise hafif kusurlu olarak muayeneden geçebilirsiniz. Eğer bu söylediğim şeyleri uygularsanız daha sağlıklı bir muayene süresi geçireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir